Inwestor SpaceX wyjaśnia, jak inwestować w kosmos

admin
5 Min Read

Chad Anderson, zarządzający partner w Space Capital, wyjaśnił, że inwestycje w kosmos nie są tak ryzykowne, jak mogłoby się wydawać.

Według Space Capital, w ciągu ostatniej dekady zainwestowano około 300 miliardów dolarów w firmy kosmiczne. Analitycy przewidują, że do 2040 roku branża będzie generować roczne przychody na poziomie 1 biliona dolarów.

Chad Anderson wyjaśnił, że inwestowanie w kosmos nie jest takie ryzykowne, jak mogłoby się wydawać. Przykład SpaceX, firmy prowadzonej przez Elona Muska, najlepiej ilustruje niedawny wzrost w prywatnej branży kosmicznej.

W 2023 roku na świecie próbowano przeprowadzić 223 starty rakiet, według Space Works, co stanowi wzrost o 20% w porównaniu z 186 startami w 2022 roku. W 2019 roku było tylko 102 starty rakiet.

SpaceX przewodzi temu wzrostowi – firma przeprowadziła 26 misji w 2020 roku, 31 w 2021, 61 w 2022 i prawie 100 w 2023 roku. Musk powiedział, że SpaceX ma nadzieję na 144 starty w 2024 roku.

W miarę jak liczba rakiet zmierzających na orbitę wzrosła, tak samo zwiększyły się inwestycje w branżę oraz potencjalne zyski.

Space Capital, firma venture capital inwestująca w gospodarkę kosmiczną, niedawno zauważyła, że w ciągu ostatniej dekady zainwestowano prawie 300 miliardów dolarów w około 2000 różnych firm związanych z kosmosem.

Analitycy z Citigroup powiedzieli w 2022 roku, że spodziewają się, iż branża kosmiczna osiągnie roczne przychody na poziomie 1 biliona dolarów do 2040 roku, prognoza ta opiera się na zmniejszeniu kosztów startów.

Chad Anderson z Space Capital powiedział, że firmy kosmiczne to znacznie więcej niż tylko starty rakiet i satelity, nazywając technologie oparte na kosmosie “niewidzialnym szkieletem, który napędza nowoczesną globalną gospodarkę”.

Według Andersona, pogląd, że inwestowanie w kosmos jest przedsięwzięciem wysokiego ryzyka, ze względu zarówno na wymagane wydatki, jak i trudności związane z wysłaniem rakiet w kosmos, jest “właściwie bardzo powszechnym błędnym przekonaniem”.

Inwestowanie w kosmos, jak mówi, nie dotyczy tylko stacji kosmicznych, startów rakiet i lądowań na Księżycu. Chodzi o transformacyjną technologię.

Rzeczywistość inwestowania w kosmos “Większość ludzi, kiedy myśli o kosmosie, wyobraża sobie lądowania na Księżycu z programu Apollo, Międzynarodową Stację Kosmiczną i te wielkie ludzkie osiągnięcia,” mówi Anderson. “Nie myślą o przedsiębiorcach, którzy transformują niemal każdą główną branżę tutaj, na Ziemi. To jest szansa, na którą skupiamy się w Space Capital.”

Gospodarka kosmiczna, jak mówi, nie kończy się na rakietach i stacjach kosmicznych; GPS, geoprzestrzenne wywiadownictwo i telekomunikacja napędzają nowoczesną gospodarkę, a wszystkie trzy są wspierane przez orbitującą, kosmiczną infrastrukturę.

Space Capital opublikowało raport w 2022 roku zatytułowany “GPS Playbook”, który wskazywał, że “technologia oparta na kosmosie wygenerowała biliony dolarów wartości ekonomicznej i niektóre z największych zwrotów z inwestycji venture, jakie świat kiedykolwiek widział”.

Taka technologia satelitarna stała się fundamentem całych branż (pomyśl o Google Maps i wszystkich jego konkurentach, a także o Uberze i Snapie).

“Infrastruktura to satelity, które są na orbicie. Dystrybucja odbywa się tak jak w przypadku Trimble i Garmin,” powiedział Anderson, dodając, że działania komercjalizacyjne Trimble — zrealizowane na początku lat 80. — uczyniły sygnały GPS “dostępnymi dla społeczności technologicznej, która następnie zbudowała na tym aplikacje.”

“Teraz, w ten sposób każdy porusza się, zamawia Ubera, znajduje randki, dostaje jedzenie dostarczone,” powiedział. “Wszystko, co robimy, polega na GPS.”

Space Capital zainwestowało w dziesiątki firm związanych z kosmosem, w tym SpaceX, chociaż nie każda firma w ich portfolio próbuje kolonizować Marsa. Portfolio Space Capital obejmuje zarówno ekspozycję na infrastrukturę w kosmosie (rakiety, stacje, satelity), jak i dystrybucję oraz aplikację tej infrastruktury.

Anderson przyznał, że istnieje zdecydowane ryzyko związane ze startami rakiet, zwłaszcza dla niedoświadczonych firm, dodając, że “SpaceX sprawia, że start wydaje się łatwy, ale nie jest.”

“Ale jeśli patrzysz tylko na infrastrukturę, patrzysz na tę kategorię przez bardzo wąską soczewkę,” powiedział Anderson, “i ominiesz całą szansę oraz całą wartość, która jest tworzona przez tę infrastrukturę.”

Share This Article
Leave a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *